סיורי דתות ואמונות והיסטוריה

ארצינו מאגדת את שלושת הדתות המונתאסטיות הגדולות:
יהדות נצרות ואסלאם ויחד עם עוד דתות , זרמים ואמונות שהתפצלו מהם שכולם יחד יוצרים פסיפס מורכב ומעניין. 

בכל השנים בהם אני חוקרת ולומדת גיליתי שבבסיס כולן מדברים על אותם אבני יסוד של חסד אהבה כנות וחמלה. אך לכל אחד הביטוי שלו , בדרך אמונתו.  הדרכים לאורך ההסטוריה השתנו היו תקופות שבהם התרחקו המאמינים מהמקור , כמו התקופה הצלבנית, ויש שמנסים לחזור ולמקור וללמוד אותו מחדש ולשנות כמו בותיקן 2. 

התהליכים , המיסטיקה היהודית והמוסלמית , העירוב של היהודים המשיחיים, ואמונות רבות שהתפתחו הן נושא מרתק לעיינן בו ובמיוחד דרך מפגש עם אנשי דת ומאמינים. 

טיולים אלה פותחים אותנו להכיר את האחר, את השכנים שלנו כאן בארץ.
יש סיורים המתמקדים בדת מסויימת, בזרם מסוים, ויש המשלבים את פסיפס הדתות. תלוי גם באיזור הגאוגרפי. 


מזמינה אתכם לצאת איתי לדרך וכאמרת ד"ר סוס: "כשיוצאים מגיעים למקומות נפלאים"

יהדות

– לטייל עם התנ"ך

הארכיאולוגיה בארץ נותנת לנו עדות של 4000 שנות היסטוריה, ומה שמרתק אותי זה לטייל עם התנ"ך ולראות איך דרך הארכיאולוגיה הסיפורים קמים לתחיה מול עניינו. מימיו של דוד בראשית ירושלים בעיר דוד , דרך התילים המקראים שלכול אחד סיפור משלו , ( לכיש עזקה מגידו גזר חצור ועוד...) תצפיות נפלאות על אזורי ההתרחשויות ( קרב שאול בגלבוע, מכירת יוסף בעמק דותן , מסע ארון הברית בבית שמש ועוד...)

תקופת בית שני , משנה ותלמוד

תקופה של יצירה  רוחנית רבה , של בניה רבה ושפע של אתרים לתור בהם. 

אפשר לעלות בתעלת הניקוז מעיר דוד של תקופת בית ראשון היישר לחפירות הכותל מבית שני הרובע ההרודיאני , מושבם של הכוהנים  ועוד... 

נוכל לטייל בעקבות הבניה השנונה של הורדוס בקסריה , ירושלים הרודיון מצדה....

נצא לטייל בגליל ובגולן בעקבות המרד הגדול כגון יודפת גמלא ... אך בהמשך בעקבות תקופת הפריחה הרוחנית בימי המשנה והתלמוד. במקום מושבו של רבי יהודה הנשיא בבית שערים וציפורי , שפע של בתי כנסת ששרדו ביופיים מחכים לביקור שלנו... בבית אלפא ,חמת טבריה, קצרין ,אום אל קונטיר ועוד.

במאה ה16 צפת עולה על במת ההיסטוריה כמקום של יצירה רוחנית שעד היום מרגישים אותה בסמטאות העיר העתיקה.

ברחבי הארץ ישנם עשרות בתי כנסת פעילים שסיפורם מרתק והם מיוחדים ביופים המשתלבים בסיורים כגון: בית הכנסת התוניסאי בעכו, בתי הכנסת בצפת (האר"י , אבוהב..) , בתי הכנסת ברובע היהודי (החורבה , בתי הכנסת הספרדים...) ובתי כנסת מיוחדים ופחות מפורסמים כגון בעין הנציב. 

נצרות

פאלוס תיאר את הנצרות כחוטר חדש שיצא מעץ הזית העתיק המסמל את היהדות. ישוע היה יהודי הדוק ומתוך אורח חייו זה הביא את נבואתו . מאז ראשית ימיה של הנצרות היא עברה בדרכים רבות והתפצלה לעשרות ענפים חלקם עבים ( כמו הקתולים , היוונים אורתודוכסים ....) וחלקם דקים ( כמו הפנטקוסטלים, הסיריאנים ....)

ההתפצלויות האלו הביאו לפיתוח תורות ותאולוגיות שונות  , טקסי פולחן וליטורגיה שונים, ומכיוון שא"י היא מקום פועלו של ישוע הרבה זרמים נטעו פה יתד בצורות שונות. 

זהו עולם מרתק שמביא אותנו לטייל בארץ במקומות מיוחדים ואף ניתן לחוות טקסי חג שונים . 

הלנה , אמו של קונסטנטינוס הגיע לחפש את האתרים  בהם שהה, לימד ופעל ישוע ולמעשה היא שפיתחה את הגיאוגרפיה הקדושה . שרידים רבים נשארו מהתקופה הביזנטית והיפים ביותר נמצאים בעיר הנבטים בנגב. 

נושאי הסיורים: 

 חייו ופועלו של ישוע , בגליל , בקעת כינורות , קאסר אל יהוד וירושלים. 

נזירות :  נזירות מדבר יהודה , ובעקבות מסדרים ומנזרים ברחבי הארץ .סיורים שמשלבים לרוב מפגש ושיחה עם נזירים מהזרמים השונים כדי להכיר יותר מקרוב.

היהדות המשיחית  : זרם של יהודים המאמינים גם בישוע, ויש מספר אתרים בהם ניתן להתארח ולשמוע על דרך האמונה שלהם . בירושלים , יד השמונה ויפו.

אסלאם

האסלאם היא דת מונותאיסטית שמבוססת במהותה על הקפדה מלאה של משנתו של מוחמד. הנחשב בקרב כלל המוסלמים כנביא החשוב והאחרון אי פעם ("חותם הנביאים"), וכמות מאמיניה נאמדת במעל ל-20% מאוכלוסיית העולם.. 

גם באסלאם יש התפלגויות לזרמים מאד שונים . שהשפיעו על החיים בא"י. 

כדי להכיר את האסלאם והתרבות הערבית ניתן להוציא סיורים :

לירושלים כולל ביקור בהר הבית , - סיור בדגש היסטוריה וגם אקטאליה

וליפו כולל ביקור ואירוח בבוסתן בני אברהם – הסופים השייכים לזרם המיסטי של האיסלאם., או ביקור בדה יאפא  - מרכז אירוח של נשים יפואיות , ועוד מפגשים נוספים מרתקים ואף מעוררי השראה. 

גם מפגשים עם העדה הבדואית בגליל , או בדרום , מפגשים עם נשים מיוחדות בעלות עסקים וסיפורי חיים מיוחדים. 

דרוזים

הדת הדרוזית החלה כפלג באסלאם השיעי, הדרוזים נקראים גם "בני מערוף" ו"אלמווחדון"  - "בני אמונת הייחוד" כלומר, המונותאיסטים . על פי המחקר, הדת הדרוזית התגבשה במצרים בתקופת שלטונו של הח'ליף הפאטימי השישי, "אל-חאכם באמר אללה" במאה ה-11., בתחילה הם קיבלו מאמינים חדשים אך במהרה נסגרו . כיום לא ניתן להצטרף לדת הדרוזית. 

בארץ הדרוזים ברובם חיים בכפריהם בגליל בכרמל ובגולן. הכנסת האורחים שלהם נפלאה , האוכל מיוחד ואהוב ביותר. 

סיורים יכולים לכלול ביקור במקומות הקדושים : נבי סבלן , נבי שועב, מאקאם איברהם. , סיור בכפרים ואירוח מכל הלב, מפגשים עם אנשים מענינים ומיוחדים  . 

בדלית אל כרמל  , ג'ת חורפייש ועוד . 

 
 
 
 

0545290025

©2020 by Anat Amram

13620889_10153269835844649_5965913278455