top of page

נצרת

נצרת היא עיר עם חשיבות דתית בינלאומית כאשר על פי המסורת ניתנה בה הבשורה למרים. הדת הנוצרית בעברית קרויה על שמה של העיר בה גדל ישו ומשפחתו. נצרת מלאה באתרים היסטוריים – דתיים, אנשים מרתקים, ובסמוך אליהם עיר עתיקה עם שוק, אווירה מיוחדת במינה וחגיגה קולינרית עם טעמים מיוחדים.


כיום נצרת היא העיר הערבית הגדולה בישראל ומרכז תיירותי, תרבותי וכלכלי חשוב, ואנשיה תמיד שמחים לארח.

רמלה

עיר היא עיר עולם שצמחה לה במאה השמינית מהחול ומכאן שמה, וכיום היא יעד לסיור מרתק של ארכיאולוגיה יחד עם אמונות ודתות , 

הסיור כולל את  המסגד הגדול והמרשים היושב במבנה צלבני מפואר, את כנסיית ג'ורג' הקדוש שלחם בדרקון, את העדה הקראית וסיפורם המרתק, ואת הבית הפתוח שלאחר כל זה נותן שיעור בחסד ובפתיחה של הלב. 

טיול מיוחד יוצא בעקבות הדרום-אמריקאים ברמלה, ומספר גם סיפורם של יהודי האמזונס. 

חיפה

בחיפה באמת שיש הכל!  הר ירוק תמיד, נחל בתוך החורש וחוף ים נפלא. יש בה מאמינים מדתות שונות, תרבויות שונות, שחיים כולם זה לצד זה. הבהאים, האחמדים, הנוצרים, הדרוזים, והיהודים. 

ההסטוריה של העיר המודרנית אומנם קצרה אך מרתקת - מדאהר אל עומר, הטמפלרים שיצאו מחומות העיר, הבריטים שבנו נמל, החיים בואדי ניסנאס, ועוד.
חיפה מלאה בסיפורים מרתקים על אנשים ודמויות מיוחדות , גם מתוך הספרות שנכתבה בהשראת העיר. 


סיור לדוגמא
בעקבות אמונות ודתות בחיפה

דמותו של אליהו פורשת כנפיה על הכרמל ולכן את הפתיחה נערוך במערת אליהו שרבים לאורך מאות שנים , יהודים נוצרים ומוסלמים הגיעו לקבל ברכות בה. משם נעלה לסטלה מאריס , ודרך סיפורם של מסדר הכרמלטים מספר גם את סיפורם המרגש של אדית שטיין, תרסה מאווילה ומרים בוארדי. 

משם נצא לסיור במרכז הצדק העולמי של הדת הבהאית, אתר מורשת עולמית שזכה לכך גם בשל הדת הייחודית וגם בשל הגנים והאסטטיקה המרשימה . נכיר את עקרונות הדת המיוחדת. 

לאחר מכן נגיע למפגש עם אנשי האחמדים במסגד אדוננו מחמוד בככביר , זרם מיוחד ומרתק באיסלאם, אנשיו תמיד שמחים לארח ולספר על דרך חייהם. 

צפת

ברובע העתיק של צפת סמטאות קסומות, שבהן התפילות של תלמידי הישיבות מתמזגים עם קולות הילדים והתיירים ברחוב. כולם יחד, חסידים מתנגדים, חובשי כיפות סרוגות וחילונים, וכולם מחכים לבואו של המשיח.

זו עיר שדרך הסיפורים ניתן להקשיב לחוכמתו של האר"י הקדוש, רבי יוסף קארו וחבריהם. לשמוע את השירה שקיבלה את השבת ועד היום נשמרת. 

זו עיר שמלחמת העצמאות שינתה את פניה. חילונים ודתיים חיים בה יחד במרקם עדין של שיתוף פעולה. אומניה מכניסים צבעוניות רבה לסמטאות. 


סיור לדוגמא

את הסיור נתחיל בסמטה בה שנים יוכבד חיכתה למשחי שלא הגיע , נמשיך לבקר בבתי הכנסת היפים, לטעום מאכלים ייחודים ולהפגש עם אנשים מיוחדים. תוך  שהכל מתובל בסיפורי העבר המפואר של צפת. 

עכו

המורשת ההסטורית של העיר מרתקת. שילוב נדיר של מזרח ומערב,  עם חומות העיר, מצודותיה ומבצריה, כנסיותיה ומסגדיה, בתי הכנסת ובניינים אחרים בתחומה. אלו מספרים את ההיסטוריה של שליטים רבים שמשלו בה ולחמו בעבורה, בנו את העיר ופיארו אותה.

האתרים הבולטים של עכו כוללים בעיקר מבנים מהתקופה הצלבנית והעותומנית: העיר הצלבנית התת קרקעית, אולמות האבירים, השוק הלבן, המרחצאות התורכיים, הנמל, המקדש הבהאי, בית כנסת הרמח''ל, בית הכנסת הטוניסאי ועוד.


סיור לדוגמא

את תחילת הסיור של עכו נתחיל מתחת לפני הקרקע , נרד לתוך שרידי התקופה הצלבנית באולמות האבירים ולאחריהם נעלה לפני הקרקע לתקופה הע'ותמאנית, למסגד אל ג'זאר והחמאם הטורקי , דרך השוק הססגוני למרות ששמו לבן , נלך לכיוון הנמל דרך בית כנסת הרמח"ל וביתו של חיים פרחי לחאן אל עומדאן. נעלה לסיור על החומות ונסיים מול שרידי הרובע הטמפלרי.

סיורים עירוניים

סיורים עירוניים הינם סיורי עומק ברחבי הארץ. עם הדרכה עשירה, אפילו בעיר בה אנו גרים
מתגלים לנו את אתרים  מרתקים, אנשים מעניינים, וטבע עירוני שנמצא קרוב אלינו ואלו חושפים
בפנינו אוצרות ונסתרות שלא הבחנו בהם. טיולי דתות ואומנות ביפו העתיקה, טיול ברחובות תל-
אביב בעקבות סיפורים, טיול דתות ואמונות בירושלים, טיול היסטורי בנצרת ועוד..

ירושלים

נוכל לצלול לתוך ההיסטוריה והאמונות, האנשים, הצלילים והעניין בירושלים, וככול שנרד לעומק לא נגיע לתחתית! שנים רבות אני מטיילת ומדריכה בירושלים ועדין תמיד מגלה עוד ועוד מקומות וסיפורים חדשים. הטיולים בירושלים משלבים תאולוגיה, מפגשים עם אנשים מרתקים, סיפורי היסטוריה ופעילויות חווייתיות.  החוויה להסתובב עם תנ"ך, ברית חדשה, וקוראן, לשמוע את קולות התפילה והמזמורים היהודים , פעמוני הכנסייה וקריאות המואזין יחד , עבורי זה מקום שאני כמדריכה שואפת לחבר את האנשים ולהבין שכולנו מאמינים באל אחד של הטוב בליבנו, של חסד ונתינה. 

4.5 מיליארד איש נושאים עיניהם לירושלים, ולאורך 3000 שנות היסטוריה רבים רצו להגיע אליה.

מוזמנים לצאת איתי לסיורי עומק בעיר. 


סיור לדוגמא
זמן רב בדרך שלי כקרמיקאית הלכתי בעקבות האומנות הארמנית ששבתה את ליבי . למדתי לצייר ולאהוב את המוטיבים על כלי הקרמיקה שאני מייצרת.

בסיור אני רוצה להכניס אתכם לעומק ולהכיר את הסיפור ההיסטורי של שלושת המשפחות שהגיעו לכאן בתחילת שנות העשרים של המאה העשרים, ויצרו אומנות שאופיינית רק לירושלים, נלמד להכיר את המוטיבים השונים ומשמעותם  .בסיור נכיר גם את העדה הארמנית בירושלים ומייחודה של הדת הנוצרית ארמנית . ונבקר בסדנאת האומן של ג'ורג סנדרוני .

תל אביב- יפו

עיר הולדתי. הרבה עבודות כתבתי בבית הספר על אחוזת בית . והנה כעת יש לי הזכות לספר את סיפורה של העיר שנולדה מתוך העיר השכנה לה יפו, עיר עתיקה בת יותר מ-3000 שנה. 

בזכות גדולה קיבלה העיר תל אביב את התואר "עיר עולם" כי היא מהווה נקודה מרכזית בעלת השפעה כלכלית, חברתית תרבותית ופוליטית ישירה ומוחשית על החיים בארץ ובעולם.

יש אין סוף של סיורים מרתקים שניתן לעשות בתל אביב- יפו ובתחומים שונים, היסטוריה ארכיאולוגיה , ציונות, אמונות ודתות , פרויקטים חברתיים ועוד.


סיור לדוגמא

יפו הקוסמופוליטית: 

בספר "תמרה הולכת על המים" יש תיאור נפלא של יפו: "פעמוני הכנסיות דנדנו לכבודו של השילוש הקדוש, המינרטים שילחו ממרומיהם את קריאות השבר המרוסקות של המואזינים אל אללה ואל מוחמד שהוא נביאו, ...ותקיעות השופר בשרו לכולם שבאו הימים הנוראים של היהודים ויום כיפורים עומד בפתח. וכל הקולות האלה התחרו בהם בעקשנות,מי מהם יבקיע את השמים ויגיע לאוזניו של אלוהים."

 

את הסיור נתחיל מנמל יפו שער הכניסה שעבר תמורות רבות לאורך השנים שגם מבטאות את השינויים הגדולים במאות 19-20 . משם נמשיך לכנסיית פטרוס להבין מדוע יפו כל כך משמעותית עבור הנוצרים, ולמה הכנסייה פונה למערב במקום למזרח .... הרבה משמעות לעובדה זו. משם נמשיך לבית כנסת עולי לוב בחאן זונאנה, לתכשיטים התיימנים של בן ציון ולסיפורו של פרנק מייזלר. , נרד לרחוב יפת לבתי הספר הנוצריים , והסיפורים המרתקים של האנשים שהקימו ופעלו בהם , ונסיים המפגש מיוחד עם ספא יונס בדה יאפא - מרכז אירוח של נשים יפואיות 

haifa
nazareth
ramla
safed
acre
tel aviv - jaffa
jerusalem
bottom of page